17.11.2017 Žďár nad Sázavou

18.11.2017

17. listopad považuji za významný státní svátek. Vedení města v dobách dřívějších nepovažovalo za potřebné si ho oficiálně a společně s občany připomínat. Jsem rád, že v tomto volebním období je to jinak a že už druhý rok se můžeme sejít na náměstí u pamětní desky věnované Dni boje za svobodu a demokracii

17. listopad považuji za významný státní svátek. Vedení města v dobách dřívějších nepovažovalo za potřebné si ho oficiálně a 
spolu s občany připomínat. Jsem rád, že v tomto volebním období je to jinak a že už druhý rok se můžeme sejít na náměstí u pamětní desky věnované Dni boje za svobodu a demokracii. Při jednání zastupitelstva bylly osloveny všechny politické klukby s nabídkou spoluúčasti formou zdravice, či krátkého proslovu. Za sebe a zastupitelský klub ODS jsem pravil toto :

Dámy pánové, 
především děkuji, že jste přišli a dali jste tím najevo, že oponujete lidské a občanské lhostejnosti. Sešli jsme se, abychom vyjádřili úctu a poděkování těm, kterým vděčíme za to, že my už 28 let žijeme ve svobodné společnosti. Viděno optikou první demokratické republiky československé, tak už 8 let přesluhujeme. Žijeme v jediné historické době, kdy celá jedna generace třicátníků nezažila válku, ani diktaturu, o tom mohli lidé 20 století jenom snít. 
Tak jak dlouho nám to ještě vydrží? To záleží více než kdy dříve, nikoli na geopolitice velmocí, ale hlavně na nás samotných. Největším rizikem jsme totiž my sami. Nezapomínejme, že fašisté i komunisté, se k moci dostali postupně, nenápadně, skrze svobodné volby, které obratem jako zbytečnou komplikaci zrušili.
Víte, např. kdo vyhrál volby v demokratickém Československu v roce 1935? Konrád Henlein. A ve svobodných volbách v roce 1946 zvítězil Klement Gottwald. 
Historie se bohužel stále opakuje, jenom se mění aranžmá. Společným jmenovatel minulých i současných populistů a extrémistu jsou nabídky jednoduchých, černobílých řešení. Tito lháři probouzejí to, co je v lidech nejnižší a nejnebezpečnější: strach, předsudky, závist a nenávist.
Současnému politickému klání také kazí standardní pravidla a úroveň doping volebního vítěze z koncentrátu moci politické, ekonomické a mediální nebo zneuctění Pražského Hradu, stolce Masaryka či Havla, rituály lží a sprostoty. 
Opakovaně se snažím hlavně mladým lidem vysvětlovat, že ve vztahu k demokracii, nemohou být perfekcionisty, že opravdu demokracie není, nikdy nebude a nemůže být dokonalá. Ale když jí vyměníme za sliby lepších zítřků, tak budeme zase litovat a trpět. 
Stále platí poučení TGM „Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii. 
Každý svým způsobem buďme aktivní a odvážní, neboť my v současnosti chystáme budoucnost našim dětem. Takže ještě jednou a právě proto vám děkuji, že jste přišli. Hezký večer.