Další výročí

01.08.2011

Chtěl bych připomenout jedno aktuální výročí, které jste možná zachytili letmo v mediích. Legendární pilot bojů ze II. světové války a znamenitý člověk, generál František Peřina se narodil právě před 100lety.       

Chtěl bych připomenout jedno aktuální výročí, které jste možná zachytili letmo v mediích. Legendární pilot bojů ze II. světové války a znamenitý člověk, generál František Peřina se narodil právě před 100lety.                  

Exempla trahunt - příklady táhnou

O češích se říká, že jsou národem Švejků a závistivých udavačů. Alespoň hrdinové jako František Peřina nám dávají argumenty, abychom proti tomuto tvrzení mohli protestovat.

Připomeňme jeho curriculum vitae. V červnu 1939, 28 hodin po svatbě, utíká z protektorátu do Polska, aby na konci července odplul do Francie. Jeho bojové úspěchy přerušil sestřel nad Paříží v červnu 1940. Povedlo se mu utéci do Anglie, kde létal v 312. sqeadroně. Věhlas a úctu si vysloužil zejména tehdy, když zcela sám zaútočil na skupinu letadel Luftwaffe, aby ochránil zbylé bombardéry ze své letky. „Přesila byla neúměrná, myslel jsem si, že budu zabit. Ve válce se ale uvažuje jinak - na vás nezáleží,“ komentoval své počínání v jednom z rozhovorů sám hrdina. Manévr odnesl prostřeleným předloktím a 16 střepinami v pravé noze. Po válce se vrátil do vlasti. Nejtěžší období přišlo s nástupem komunistického teroru. „Byl chytřejší než já, on to předpovídal a s manželkou a kamarádem stačil emigrovat,“ říká generál Sedláček, jeho spolubojovník. „Já tady zůstal a stálo mě to 9 let života v žaláři,“dodává. Mimochodem žena Františka Peřiny, Anička byla zatčena pro odbojovou činnosti a soudem odsouzena k trestu smrti. Jen shodou náhod unikla popravě. Na cele byla vězněna s Miladou Horákovou. Do České republiky se vrátil až v roce 1993. V rodné vlasti se mu konečně na sklonku života dostalo plného uznání.

Nezapomínejme na takové hrdiny, jako byl František Peřina. Zase tolik jich nemáme. A hlavně je objevujme pro mladé lidi. Vysvětlujme jim pro ně záhadné vzorce chování takových to lidí, kteří nejednají jenom ve svůj osobní prospěch, ale pro své blízké, národ a vlast. Myslím, že to bude těžké, protože příklady dnešních pseudoelit jim výhled k pravým hodnotám těžce zastiňují.