Důležitý rok 2014

10.01.2014

Myslím a obávám se, že rok 2014 bude velmi důležitý. Politicko-společensky klesáme v polistopadovém vývoji ke dnu, od kterého se můžeme buďto odrazit, nebo uvíznout v bahně ztráty demokracie a svobody.

Myslím a obávám se, že rok 2014 bude velmi důležitý. Politicko-společensky klesáme v polistopadovém vývoji ke dnu, od kterého se můžeme buďto odrazit, nebo uvíznout v bahně ztráty demokracie a svobody. 

Demokracie, nebo totalita.

Nic jiného v naší zemi nepřipadá v úvahu. Kdo destruuje první, jasně směřuje k druhému. Cituji Alberta Einsteina : „Člověk, který má radost z toho, jak pochoduje v zástupu a šiku při vyhrávání hudby, je hodný opovržení.  Dostal omylem svůj velký mozek, mícha by mu celkem stačila.“

Ať se za posledních dvacet let stalo cokoli, stále jsem přesvědčen, že nejpřirozenější prostor pro udržení a obhajobu svobody a demokracie, tedy normálního života, je systém soutěžení politických stran. Ovšem v méně arogantním podání než např. za Klause, Paroubka a dalších. Strany by měli sloužit společnosti a ne naopak. Žádejme od nich, aby uměly politicky formulovat a prosazovat své ideje a názory na správu věcí veřejných. Kontrolujme je, ale taky přiložme ruku k dílu. To vyžaduje iniciativu, individuální aktivitu, tedy fungující, bohatě strukturovanou občanskou společnost, třebas v nejjednodušší formě spolkového či kulturního života. Té resignace a lhostejnosti je mezi námi chorobně příliš.

Módní, jakoby „apolitická“ hnutí, založená na negaci stranické politiky, zavádějí nestydaté propojení zprivatizovaného byznysu a státu, s krytím nakoupených medii. Naprosto nesourodý slepenec ANO časem neudrží pohromadě ani Babišovy miliardy. Politika všemu nadřazeného osobního zájmu prezidenta Zemana pošlapává slušnost ústavních zvyklostí a politické kultury. Jeho loutková vláda nám už několik měsíců vládne bez jakéhokoli mandátu a důvěry vzešlé z voleb. A do toho komunisti, kteří jen parazitují na neschopnosti demokratických politických stran. 

Mimochodem, průměrný věk dožití se mezi lety 1960-1989 prakticky neměnil.  Od roku 1989 se zvýšil u žen ze 74 na 80 roků a u mužů z 67 na 75. Má to více jasných příčin, především zdravější životní prostředí a styl a kvalitnější zdravotní péči. Takže drsnou pravdou je, že velká část dnešních voličů toužících po starých časech, by už dávno byla mrtvá.