Léčba Klausem by byla euthanasie ODS

11.08.2013

Nic není nemožné. Po aféře s Nagyovou jsem myslel, že již jsme na dně. Nikoli. Ještě šlo klesnout hlouběji, jak nám ukázal „seriózní“ způsob jednání dvou poslanců při hlasování o důvěře vládě. 

Nic není nemožné. Po aféře s Nagyovou jsem myslel, že již jsme na dně. Nikoli. Ještě šlo klesnout hlouběji, jak nám ukázal „seriózní“ způsob jednání dvou poslanců při hlasování o důvěře vládě. Šílený nápad na reinkarnaci Klause, jakoby ve prospěch ODS, no to už je hloubení pod povrch zemský. Hloubení politického hrobu pro ODS.

Václav Klaus je symbolem politiky, která ODS mohla procházet v 90. letech, v době polistopadové euforie. Mimo jiné byl zaveden volný trh a probíhala privatizace ve vysoce neprůhledném prostředí, což dávalo politické elitě obrovskou moc. Mocenské špičky nepřikládaly velký význam právnímu prostředí a morálka byla jenom brzdou svobody. To je doba, kdy spojení politiky a byznysu zrodila kmotry, ovládající nejen Prahu, ale i severní a jižní Čechy. Známe je všichni. Ale pro to, co procházelo dříve jim, a dnes i jejich žákům, už není z mnoha důvodů příznivá konstelace ve společnosti. To podlehnutí mámení moci zasáhlo všechny politické strany, ale ODS byla vůdčí a tak infiltrace, které se dosud nezbavila, byla nejsilnější. Proto jsme tam, kde jsme. Ve stádiu klinické politické smrti.

Je to stručné a jasné. Zjednodušující, ale nezkreslené. Nelze na tomto místě vést politologicko-filosofickou polemiku o mnoha dalších souvislostech a okolnostech: duch doby postindustriální, demokracie bez demokratů, mediokracie, ekonomická krize globalizovaného světa, atd. Také bylo vykonáno mnoho dobrého a  v peletonu ODS se do politiky zapojilo množství slušných a pracovitých lidí. Ale to nemění nic na podstatě hlavního (nikoli jediného) problému, který jsem naznačil. Teď není doba na pochvalné rekapitulace a oslavy, ale snažíme se přežít.

Na funkci hlavy státu Klause nominovala ODS. Tu pak odkopl a ješitně vrátil i čestné předsednictví. Značka: Po použití zmačkat a zahodit. Předpokládám, že si po presidentské kapitole hledá další podstavec pro genia své velikosti. Třeba v nenáviděném Europarlamentu, kde by mohl dělat to, co má nejraději. Šokovat a strhávat pozornost na sebe, což bylo vždy hlavním cílem jeho sebestředné politiky. A kdyby mu k tomu ODS posloužila, zase by ji jako nepotřebnou, nevděčnou a jeho nechápající nakopl.

Opravdu by mohl někdo věřit, že Václav Klaus má u voličů renomé a oživující volební potenciál? Po nemravné amnestii a škemrání o trafiku pro Livii na Slovensku v presidentských volbách? Po těch všech mezinárodních ostudách a extempore, s jeho sebeobdivným projevem, militantní rétorikou s nedostatkem empatie a komplexem vůči osobnosti Václava Havla? A všechno se to s vysokým věkem jenom zhoršuje. Já jsem přesvědčen, že společenství jeho voličů by bylo velmi malé, takřka pod jeho obvyklou rozlišovací schopnost.

Doporučil bych panu expresidentovi, aby se tomuto zklamání vyhnul. Dopřál bych mu, aby si užíval důchod na zámku. I když s ním obvykle nesouhlasím, jsem rád, že aktivně zvenčí komentuje a ovlivňuje politické dění. I když k tomu nemá žádný mandát, vzešlý z volebního klání. To je doklad rozvinuté občanské společnosti, tu demokracie potřebuje jako sůl.

A kdyby přece jenom chytil další mízu (i v politice), tak ať  založí tu pravověrnou, pravicovou, tradiční, liberální, konzervativní, originální a ideální politickou stranu. Jistěže s jeho jménem v názvu, když Miloš má Zemanovce a Václav Havel letiště.

Ale vážně. To je mi jedno. Klaus je dnes už jenom figurka. Ale velmi užitečný pro ODS může být jako symbol politického stylu a kritérium názorového rozlišení pro rozpolcenou ODS.

Ano, reálně jsme v ODS již dávno rozdělení, nejednotní na všech úrovních. Nejviditelnější je to při důležitých hlasováních v parlamentu. Příkopy jsou vykopány hluboko, nelze je zahrnout. Názorová pestrost a různost členské základny každé demokratické strany je normální a vítaná. Standardní je vláda většinového názoru, s respektem k názoru  menšinovému. Ale ne v bazálních principech, hodnotových schématech a společných cílech, které musí všichni dobrovolní  členové politické strany přijmou a držet jednotu, nebo odejít.

Vyzývám Klausovce ať již nadále netrpí s levičáky a pravdoláskaři v ODS!

„Kdyby Václav Klaus něco založil, tak bych neváhal a šel bych za ním. A myslím, že by ho i dost lidí z ODS následovalo.“  Vyznal se člen jihlavské ODS do Parlamentních listů již v listopadu 2012. Tak neváhejte a jděte! Pokud jenom čekáte na nějakou záminku či osobu, na kterou můžete dávno naplánovanou akci svést a sehrát přitom „tyjátr“, nabízím oboje. Jenom by se opakovala trapnost jednoho regionálního sněmu na Vysočině. Nemusíte pořád nesměle hledat, kde nechal tesař díru, řekněte to narovinu a jděte hlavním východem. Vezměte s sebou svoje strejčky a tetičky. Pozdravujte kmotry a kmotřenky na Hluboký i v Praze. Naslouchejte! Ku lásce tam zve hrdličky hlas.

ODS je mrtvá, ať žije ODS.