Moje první krajské zastupitelstvo

09.11.2012

Ordinační hodiny v ortopedické ambulanci jsem dnes zkrátil, protože jsem cestoval do Jihlavy na první krajské zastupitelstvo.

Ordinační hodiny v ortopedické ambulanci jsem dnes zkrátil, protože jsem cestoval do Jihlavy na první krajské zastupitelstvo. Před vlastním zasedáním jsme se sešli v úzkém (a to doslova, je nás jenom pět) kruhu zastupitelů ODS. Zkušený senátor a bývalý hejtman Miloš Vystrčil, ostřílená poslankyně a bývalá starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová, starosta Velkého Meziříčí Radek Necid a dva povoláním nepolitici - Ota Benc a já. Musím říci, že se v této malé společnosti cítím opravdu hodně dobře. Málokdy se stane, že jsme si všichni v týmu tak názorově i lidsky blízcí. Všichni také dokážeme efektivně jednat a pracovat, protože známe hodnotu času. To se mi líbí. Dohodli jsme se, že předsedou zastupitelského klubu ODS bude lídr naší krajské kandidátky Ota Benc a místopředsedou Miloš Vystrčil. Prodiskutovali jsem naše představy o fungování klubu, rozdělili jsme si témata krajské politiky, za které bude každý z nás odpovídat. Také jsme si prošli pár bodů dnešního zastupitelstva a sjednotili si názory a společné hlasování.

Následovalo focení, nejprve a povinně každý zvlášť, potom na naše přání i jako tým zastupitelů ODS.

S blížící se 14 hodinou se začali usazovat zastupitelé na svá místa. Drtivou většinu jsem pozdravil podáním ruky, resp. představením se. Přesně ve 14 hodin zahájil dosluhující hejtman Běhounek jednání zastupitelstva. Po úvodní samochvalné řeči – zhodnocení uplynulého volebního období a některých formalitách jsme přistoupili k složení slibu zastupitele. Teprve svým „slibuji“ a podpisem začal oficiálně běžet čas mého mandátu.

Dalším bodem byla volba hejtmana. Na klubu jsme si řekli, že chceme být srozumitelní a že se budeme všechna naše rozhodnutí snažit komentovat a vysvětlovat a tohle byla první příležitost. V rozpravě vystoupil Ota Benc s prohlášením, že plně respektujeme výsledky proběhlých voleb, kdy sociální demokracie vyhrála a hejtman Běhounek měl s velkým náskokem největší počet preferenčních hlasů. Proto jeho kandidaturu podpoříme. Následujícím hlasováním hejtman Běhounek svoji funkci obhájil i ve druhém volebním období. Poté přišla na řadu rozprava k nominaci rady. Za náš klub se o slovo přihlásil Miloš Vystrčil a řekl, že s takto postaveno menšinovou vládou socialistů s podporou komunistů, kteří nejsou v radě a nemají žádnou zodpovědnost, nesouhlasíme. Pokud dostali mandát od voličů, měli by se podílet na vládě a nejenom nevidět a neslyšet a prudit v teple pohodlných a dobře placených místeček, pro ně speciálně zřízených uvolněných funkcí. Proti takovémuto nestandardnímu složení jsme protestovali před volbami, tudíž s jeho kopií nesouhlasíme ani teď. Rada byla pohodlnou většinou ČSSD a KSČM schválena v původním návrhu. Následovalo ještě několik, víceméně formálních hlasování o zcela nekonfliktních bodech, např. dotacích pro hasiče a podobně.

Můj dojem z prvního zasedání zastupitelstva – mám smíšené pocity.

Dobrý dojem mám z fungování krajského úřadu, především dam ze sekretariátu, resp. kanceláře hejtmana. Jsou profesionální a příjemné. I když moje očekávání nebylo nijak vysoké, přesto jsem byl trpce zklamán z vystupování staronového hejtmana, jak řídil zasedání a z bezmezné drzosti komunistů.

Hejtman Běhounek mohl s lehkostí až noblesou provést své soukmenovce prvním zastupitelstvem, protože většinu mají takovou, že co si navrhnou, stejně si schválí. O to více zarážející a zbytečné bylo jeho nepříjemné, hrubé až arogantní chování předsedajícího schůze. „A co jsi čekal?“ divili se zkušenější, on prostě takový je. Já jsem se naivně domníval, že s předvolební dobou skončila obsahově i formálně konfrontační rétorika a že budeme spíše soustředit síly pro společnou práci. Zklamal mě nejen vystupováním, ale i mizernou pseudoargumentací. Když se do rozpravy zapojili komunističtí papaláši, tak zklamání přeházelo ve vztek. Tihle hodní strejcové, kteří mají v kolonce zaměstnání uvedeno např. předseda okresního výboru KSČM, tzn. že se poctivou prací v životě neživili, nebo bývalí estébáci a udavači, kteří jsou na to ještě pyšní, se tam vysmívali současným poměrům a poučovali nás o tom, co je to demokracie. Měl jsem opravdu vztek a chtěl jsem se zapojit do diskuse. Chtěl jsem je požádat, zda by si na příští zastupitelstvo nemohli připravit seminář na téma svědomí a lidská práva. Ale pak jsem od svého úmyslu ustoupil. Vztek není dobrý rádce a nestáli mi za to. I když nevím, jestli to nebyla chyba.

Jde z toho hrůza, jak tito zlí a neschopní resp. všehoschopní lidé jsou na koni. A to díky sociální demokracii. Mohla zvolit třeba koalici s lidovci, varianty tady byly, ale vypouštějí džina z láhve. Věřím že i pro ně platí, že kdo s čím zachází, tím také schází. Problém je ale v tom, že tím také sejdeme my všichni. Už se to stalo a klidně se může stát znovu.

Jsem si jist, že před příštím zastupitelstvem komunistům ruku nepodám. Jestli tomu někdo nerozumí je mi to líto, ale to je tak všechno co s tím hodlám dělat.