Předvolební hra o standardy

01.08.2010

Socialisticko-komunistické opozici vadí, že by se mělo určit, co je v systému zdravotních služeb standard, na který máme bezplatný nárok všichni a nadstandard, na který si smíme doplatit. Je to proti přirozenosti. 

Socialisticko-komunistické opozici vadí, že by se mělo určit, co je v systému zdravotních služeb standard, na který máme bezplatný nárok všichni a nadstandard, na který si smíme doplatit. Je to proti přirozenosti.

Stejně tak např. v každé normální domácnosti si musíme srovnat příjmy a výdaje a podle toho zabezpečit potřeby rodiny, co nejlépe to půjde. To je standart. Situace a okolnosti se ale mohou měnit, takže i mi se tomu musíme přizpůsobovat a měnit úroveň našeho standardu. Pokud nám zbyde, užijeme si to. Zaplatíme si něco, co nás potěší, pobaví nebo ozdraví. Když na to nebudeme mít, musíme si úroveň standardu snížit, nebo někde ušetřit. Nebo to nebudeme vůbec řešit a budeme si žít na dluh. Jak dlouho?

Máme 21. století. Pokrok ve vědě i aplikovaný do medicíny velmi zrychluje. Do běžné praxe jsou připraveny nové metody diagnostiky a léčby. Jsou obvykle mnohem účinnější, šetrnější a dražší. Je rozumné se přizpůsobovat pokroku a dostat co nejvíce nových možnosti do bezplatného standardu, abychom je mohli použít pro závažně nemocné, kterým mohou zachránit život. To ale musíme jinde ušetřit. Na léčbě banalit, omezení sociálních služeb hrazených ze zdravotního pojištění, atd. Dalším opatřením by mělo být i umožnit a vyžadovat platby za nadstandardní léčbu. Dnes je oficiálně zadarmo, ale jen pro někoho, jako například robotické operace. Je to spravedlivé? Je třeba nastavit přehledná pravidla a jasné mantinely a tím můžeme pomoci v boji proti korupci. Komu to vadí ?

Zdravotnictví má velkou smůlu. Je politicky snadno zneužitelné. Když nám soudruzi slibovali  proplácení regulačních poplatků, voliči je posadili do křesel všech krajských paláců a je už jedno, že se s nelegálním proplácením po roce v tichosti skončilo. Hra o standardy je další pokus. Ono se časem ukáže, že to stejně jinak nepůjde, ale ty obsazené, dobře placené funkce už nikdo rovnostářům nevezme.