Tahle noc nebude krátká

16.03.2014

Každý den sleduji s obavou vývoj na Ukrajině. I když je relativně daleko, tamní události nás zasáhnou. Přímo či nepřímo, dříve či později. Mám obavu, že kremelští agresoři začali psát kapitolu světových dějin, která nebude šťastná.

Každý den sleduji s obavou vývoj na Ukrajině. I když je relativně daleko, tamní události nás zasáhnou. Přímo či nepřímo, dříve či později. Mám obavu, že kremelští agresoři začali psát další kapitolu světových dějin, která pro mnoho lidí nebude šťastná.   

Utrpení sudetských Němců je nevýslovné. Pro každý národní projev vůle jsou honěni a štváni jako dravá zvěř. Říše dalšího utlačování nestrpí. Jsou také německé zájmy, které jsme odhodláni hájit, a to za každých okolností.“  Adolf Hitler, 12. září 1938.

„Využijeme všechny možnosti k ochraně ruských občanů na Krymu před tyranií a násilím. Životy našich občanů a krajanů jsou v ohrožení.“  Vladimir Putin,  1.3.2014. 

Tento prověřený postup diktátorské propagandy, provokací a invaze stále funguje. Kdo bude další na řadě? Hitler se taky v Sudetech nezastavil. Bude zřízen Protektorát Východní Ukrajina?  Mají se více bát v Lotyšsku, Estonsku či Moldávii ? 

Žil jsem v naději a přesvědčení, že regulérní dobyvačné války rozpínajících se totalitních říší už nejsou v 21. století možné. Alespoň v Evropě, po zkušenostech z 20.století. Na jaře 2014 procitám, že to bylo spíše moje zbožné přání, jako strom, pro který sem neviděl les lidského selhání, zla, možná dědičného hříchu.  

„Můj otec se narodil v Rakouském mocnářství, žil v Československu, Maďarsku, Velkoněmecké říši, v Sovětském Svazu a zemřel na Ukrajině. Přitom se nikdy neodstěhoval ze svého rodného městečka v Zakarpatské Rusi.“ konstatoval učitel ze Lvova. Osud jeho táty, to je zkratka novodobé historie Ukrajiny. Tak bolestné a dramatické. 

Jako členové NATO můžeme v Čechách usínat klidněji, už nejsme tak snadná kořist, ale znásilněný lid Ukrajiny stále běduje: „Když Bůh je tak daleko a Rusko tak blízko!“ 

Tak zase a znovu Karle Kryle.

„Bratříčku nevzlykej, to nejsou bubáci, nadávky polykej, to jsou jen vojáci, … “