5P - Partie Předvolebního Politického Ping Pongu
Pravidelně, celý rok píšu do Novinek postřehy a komentáře. Potěšilo mne, že jsem tím probudil a inspiroval další adepty žurnalistiky. Jestli bych neměl za tuto službu žádat pana vydavatele o slevu? Ale abych si moc nefandil, stěžejním impulsem k náhlému procitnutí a starostlivosti jsou samozřejmě blížící se krajské volby.
Obecná otázka: Je žádostivost po funkci silnější u toho, koho láká nepoznané, nebo u toho, kdo se jí nechce vzdát jako dítě hračky? Těžko říct. Někteří antičtí filosofové, např. stoikové nabájí k potlačování touhy, vášně a žádostivosti, další jí uznávají za sílu, která člověka pohání kupředu. A Sigmund Freud varuje, že z nedostatečně zpracovaných potlačení tužeb vznikají neurosy! Proto já letos jistě zůstanu prostým ranhojičem, žádnou placenou politickou funkci na Kraji k živobytí nepotřebuji a netoužím po ní. Ale pro jednou, bez radosti přijímám výzvu k partii předvolebního ping pongu a vracím míček z minulého čísla. OK.
Souhlasím s tím, kdo nerad slyší a realitě oranžovorudého bratrstva, které se upeklo za zřízení zbytečných (v ČR rarita), placených funkcí předsedy finančního a jakéhosi legislativního výboru pro komunistické papaláše. Ano, řeč čísel je důležitá. Ale měla by to plynulá mluva a ne koktání s jistě náhodnými mezerami. Když jsou vystavovány plusové zůstatky na účtech, neměl by chybět i fakt o minus 780 milionech vyčerpaných z kontokorentního účtu. A co 215 milionů dluhů našich nemocnic z účetní uzávěrky 2015? Vždyť to je zřetelný nárůst kumulované ztráty oproti počátečnímu stavu vladaření socialistiskokomunistické koalice. Atd., atd. Po pravdě, konečná výslednice hospodaření Kraje by se ustálila stejně v plusu, tak proč, tak neseriosní a pouťově vychloubačné zpravodajství? Ten pozitivní výsledek hospodaření ovšem nejtěsněji souvisí se současným růstem ekonomiky a mimořádným navýšením daňových výnosů. To jsou dlouhodobé a složité cykly, přesahující kompetence a či snad zásluhy krajských funkcionářů. Možná jste si už všimli. Je to takový politický rituál. Když se něco nedaří, tak je to tím, že ti před námi udělali špatná dlouhodobá rozhodnutí a my jsme to zdědili. Když se něco povede, nemá to se snahou těch před námi nic společného, je to pouze naše zásluha. Stejně tak když je hospodářská krize, klesají daňové příjmy, tak za to nemůžeme, protože nemáme žádnou šanci to ovlivnit. Když se makroekonomice daří, tak je to tím jak to řídíme my, experti z Jihlavy.
Přestaňme konečně plést pojem a průjem. ODS na Vysočině nikdy nechtěla privatizovat nemocnice. Kdo tvrdí, že zřejmě ano, se asi zřejmě pos…, posílil likérem. ODS uvažovala o změně právní formy nemocnic, stejně jako to udělalo vedení / včetně ČSSD / ve většině krajů a jak o tom veřejně polemizuje současný hejtman Běhounek. Ne změnu majitele, tedy Kraje Vysočina!
Dále z minulého čísla: „Ano, konečně snad i Poslanecká sněmovna projedná a schválí zákon o neziskových zdravotnických organizacích. Krajské nemocnice si to zaslouží.“ Takového bulíka na nose fakt neudržím. Dne 12. února 2014 bylo schváleno Programové prohlášení vlády České Republiky, kde se mimo jiné uvádí: V průběhu roku 2015 vláda předloží zákon o veřejných neziskových nemocnicích. Jak může Poslanecká sněmovna něco projednat, když vláda doposud žádný návrh neposlala? Nemusím být sociální demokrat, abych už pochopil styl fungování vládní koalice. Předkládající ministr zdravotnictví Němeček se nesnáší s ministrem financí Babišem a dělají si naschvály, takže ty nemocnice, které si to tak zaslouží, se asi nedočkají.
At vás život nebolí – ani v čase předvolební kampaně.