O víně

01.08.2012

Pokud by bylo pravdivé tvrzení, že co je dobré není zdravé, tak pití vína v rozumné míře je jednou z výjimek potvrzujících pravidlo.

Pokud by bylo pravdivé tvrzení, že co je dobré není zdravé, tak pití vína v rozumné míře je jednou z výjimek potvrzujících pravidlo.

Víno bylo historicky povýšeno nad pouhý nápoj už ve starém Egyptě. Řecký bůh vegetace a úrody je zobrazován na lodi, z niž visí hrozny vína. Víno je často zmiňováno v Bibli. Starozákonní Noe objevil ve své arše popínavou rostlinu, která na svazcích Araratu vydala plody lahodné chuti a později i opojný nápoj. Mimochodem pikantní je, že tento biblický předek všech ras, který zasadil a vypěstoval víno, se taktéž z něho náležitě opil. Sv. Benedikt doporučoval víno proti slabosti, která v člověku sílí. Abatyše Hildegarda z Bingschenu proti žaludečním obtížím i zácpě. Vino se užívalo k tišení bolesti, k léčbě chudokrevnosti, k obkladům ran a při léčbě mnoha dalších neduhů.

Víte, co je to francouzský paradox? Znamená to, že v zemi galského kohouta jedí těžká jídla, více kouří, méně cvičí a žijí déle v průměru o 2,5 roku než Američané. Mají o 40% méně infarktů a dalších chorob srdce. Mnozí lékaři nacházejí vysvětlení tohoto fenoménu právě ve víně, hlavně v červeném. Dle mnoha studii stabilizuje hladinu cholesterolu v krvi, působí na rozšiřování cév a navíc obsahuje značné množství účinných antioxidantů.

Něco na tom bude, ale další skutečností je, že po odvysílání této zprávy v americké televizi, velmi stoupla spotřeba a dovoz hlavně červených vín z Francie.

Nebyl to také skvělý marketingový tah? Kde je pravda přesně nevím. Vlastně vím, přece ve víně a chutná dobře, zvláště ve společnosti dobrých lidí. Veselé a klidné Vánoce.