Ukradená demokracie, kterou nikdo nevzal

30.11.2020

S odstupem více než 6 týdnů od řádných voleb, konalo se první řádné zastupitelstvo Kraje Vysočina. Prodlevu způsobil pochopitelný požadavek Topky na přepočítání některých okrsků. Protože jim k účasti v zastupitelstvu chyběl jeden jediný hlas. Nenašel se.

Ve středu 18.11., po 9. hodině zaznělo v jednacím sále Krajského úřadu z pod roušek 45 členů „Slibuji!“, s následným ťuknutím lotů s hejtmanem Běhounkem, což je covidová alternativa podání rukou. Program jednání byl stručný a jasný. Zvolit z řad zastupitelů hejtmana a uvolněné představitele Kraje. Úkol v celku jednoduchý, protože řešení bylo dohodnuto a podepsáno v Koaliční smlouvě, která vešla ve všeobecnou známost, již v pondělí 26. 10., odpoledne. Koaliční vládnutí sjednalo 5 subjektů: ODS + STO, STAN, KDU-ČSL, ČSSD a Piráti, to je 32 zastupitelů. V opozici zůstalo ANO a KSČM s 13 zastupiteli. Hejtmanem Kraje Vysočina byl oficiálně zvolen Mgr. Schrek, který mimo jiné poděkoval končícímu hejtmanovi MUDr. Běhounkovi. Následoval dlouhý potlesk za 12letou službu pro Kraj. Je právem a standardní aktivitou opozice, tento návrh zpochybňovat a hlasovat proti. Tak se i stalo, a je to v pořádku, tak to má být.  Je jenom vizitkou opozice, jakou argumentaci k tomu připojí, čeho se chytne, a jestli trefí realitu a fakta. Ve vystoupení opozičních kolegů z ANO se nejčastěji opakovalo slovo demokracie, a to v následujících podobách: „…nectíte demokracii a vůli lidu, … s demokracii to nemá vůbec nic společného, … atd.“

  1. Jedním ze základních atributů demokracie jsou svobodné volby. Ve volební den, tím že lidé naplní urny volebními lístky, se tzv. rozdají karty, tedy mandáty. A protože stále v ČR platí poměrný, nikoli většinový volební systém, vítězí a vládne až ten, kdo dá dohromady většinu. Tím pádem vůbec nezáleží, na kterém místě se jednotlivé strany umístily. Tak se stalo. Nebyl porušen žádný platný zákon, ani princip demokracie. Mimochodem sotva by mne stačily prsty rukou, kdybych chtěl vyjmenovat zcela identické příklady, kdy se sestavilo vedení bez vítěze voleb v městech či krajích. A vždycky vítěze cestou do opozice provázelo zklamání a vztek.

  2. Když ovšem od ANO kolegy zaznělo, že demokracii nekonáme, i když se se tím oháníme např. u příležitosti 17. listopadu, tedy svátu pádu komunistického režimu, zřetelně se mi zrychlil tep. Nutila se mi potřeba připomenou kolegům i další listopadové výročí. Třeba to z 11. 11.1982, kdy ve vinárně U obuvníka soudruh Babiš podepisoval vázací akt o spolupráci s STB, v „demokratickém“ režimu vlády jedné strany. Přijal krycí jméno Bureš a závazek pilně donášet na své okolí. Útrata 65 Kčs šla na účet Stb.

Nepropásl jsem však příležitost mlčet, protože by to bylo nedůstojné a marné.

Úvodní, spíš formální jednání zastupitelstva, tedy máme za sebou a na příště čeká těžká diskuse a rozhodování o rozumně úsporné podobě nejdůležitějšího dokumentu, tzn. rozpočtu na příští rok. A to nás čekají nelehké časy ekonomické a společenské krize, doby po-covidové. Snad bude revitalizované koaliční vedení dobře fungovat a pracovat s očekávanými výsledky. Však hodnotit se bude už za 4 roky. Tak uvidíme. Hlavně zdraví a veselou mysl. Ať Vás život nebolí.